Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Test Sürüşü Neden Önemli, Nasıl Yapılır?

İster sıfır olsun ister ikinci el, araba satın almak hemen hemen herkes için zorlu bir süreçtir. Kişinin satın alacağı arabaya karar verirken aklında pek çok soru işareti bulunur. Bir arabanın satın alacak kişiye uygun olup olmadığını anlamak için sadece araç bilgilerini bilmek yetmez.

Bunun yanında kişilerin almak istedikleri arabaları satın almadan önce denemeleri yani test sürüşü yapmaları ve kendi kullanım tarzlarına uygun olup olmadığına bakmaları gerekir. Peki, test sürüşü nasıl yapılır? Test sürüşünün nasıl yapıldığının cevabı sıfır ve ikinci el arabalar için ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Sıfır Araçlar İçin Nasıl Test Sürüşü Yapılır?

Satın almak istediğiniz araçla test sürüşü yapmanız için aracın satıldığı bayi ile görüşüp test sürüşü randevusu almanız yeterlidir. Bu randevuyu aldıktan sonra ehliyet ve kimliğinizle bayiye giderek kolayca test sürüşü yapabilirsiniz.

İkinci El Araçlar İçin Nasıl Test Sürüşü Yapılır?

İkinci el araçlar için test sürüşü biraz daha zorlu bir süreçtir. Çünkü bazı satıcılar araçlarıyla test sürüşü yapılmasına izin vermezler. İzin veren satıcılar da test sürüşü yapmadan önce sözleşme imzalamak isterler. Bu durumda test sürüşü nedeniyle herhangi bir kaza meydana gelirse satıcı masrafları test sürüşü yapmak isteyen alıcıdan talep edebilir.

Test Sürüşü Neden Önemlidir?

Test sürüşü yapmak özellikle satın alınacak aracın kişiye uygun olup olmadığını anlamanın tek yoludur.

Aracın kişiye uygun olup olmadığını anlamak için:
Hem sürücü koltuğunda hem de arka koltuklarda diz, dirsek ve baş mesafeleri kontrol edilmeli, aracın boyu ve genişliğinin ilgili kişiye uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir.
Aracın dönüş, hızlanma gibi özellikleri test edilmeli, sürücünün arabayı sürerken yolu rahat bir şekilde takip edebildiğinden emin olunmalıdır.
Özellikle ikinci el arabalarda, vitesler arasında geçişte herhangi bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır.

Aracı sürerken, araç içerisinden örneğin motordan gelen seslere dikkat edilmeli, çıkan garip seslerin nedeni mutlaka aracın satıcısına sorulmalıdır.

Test Sürüşü Yapmak Ücretli Midir?

Test sürüşü yapmak ücretli değildir. Sıfır arabalarda test sürüşü öncesinde kesinlikle bayiden randevu alınması gerekir.

Yorum Bırak