Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Satın Alacağım Araca Nasıl Ekspertiz Yaptırabilirim, Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Anasayfa
  • Tamir Ettir
  • Satın Alacağım Araca Nasıl Ekspertiz Yaptırabilirim, Nelere Dikkat Etmeliyim?

Araç alırken hem maddi hem de manevi olarak zarara uğramak istemiyorsanız çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Özellikle 2. el araç alırken iyi ve güvenilir bir firmadan ekspertiz yaptırmanız şart. Ekspertiz firması aracı onlarca farklı noktada inceleyip, çeşitli testlere tabi tutuyor. Bunun sonucunda size araç hakkında detaylı bir rapor sunuyor. Bu rapor araçla ilgili bilmeniz gereken her şeyi kapsamalıdır. Hatta bu rapor doğrultusunda aracın piyasa değeri ile arasındaki uygunluğu da anlamış olursunuz.

Ön Ekspertiz Yapın

Ekspertiz hizmeti firmadan firmaya değişen fiyatlarıyla yapılmaktadır. Boş yere bu ödemeyi yapmamak için önceden aracın bazı yerlerine bakabilirsiniz. Buralar aracın durumu ve performansı hakkında size bilgi verecektir. Gözle görülür bazı basit sorunlar daha ciddi arızaları habercisi olabilir. Öncelikle aracın genel kozmetik durumunu gözden geçirmekle başlayabilirsiniz. Döşemeler, aksesuarlar, emniyet kemeri vs. kontrol edilmelidir.

Daha sonra motor yağına bir peçete yardımıyla bakıp uygun seviyede olup olmadığına bakabilirsiniz. Antrifriz olmaması da araç için eksi bir göstergedir. Aracın dışının temiz hatta yeni yıkanmış olmasında fayda var. Çünkü tozun veya kirin görmenizi engellediği sorunlar olabilir. Her şey yolundaymış artık iyi bir ekspertiz firmasından hizmet alabilirsiniz.

Profesyonel Ekspertiz Hizmeti

Ekspertiz için aracınızı götüreceğiniz firmanın profesyonel ve işinin ehli olması gerekiyor. Ayrıca kontrolleri tarafsız ve bağımsız olarak yapan firmalar tercih edilmelidir. Bazı ekspertiz merkezleri marka ya da araç firmaları ile anlaşmalı çalışarak tüketiciyi yanıltacak şekilde sahte raporlar düzenleyebiliyor. Dolandırılmak veya kandırılmak istemiyorsanız kurumsal hizmet veren ekspertiz firmalarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Ekspertiz Raporunda Olması Gerekenler

İyi bir ekspertiz raporunun tam teşekküllü olması lazım. Araca adeta chek-up yapan firma hiç bir ayrıntıyı gözden kaçırmamalı.
Ekspertiz raporunda olması gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir;
Motor ve mekanik kontrolleri
İç-dış elektronik kontroller
Alt kontroller
Boya ve kaporta kontrolleri
Süspansiyon, Fren, DYNO testleri

Ekspertiz incelemesi genel olarak bu başlıklar altında yapılsa da oldukça kapsamlı bir muayene sürecidir. Ortalama 1 ila 2 saat arası sürer. Firmalar farklı ekspertiz paketleri ile müşterilerin istekleri doğrultusunda daha da detaylı inceleme yapabiliyor.

Ekspertiz Raporunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüketici olarak mağduriyet yaşamak istemiyorsanız ekspertiz raporunu iyi bir firmadan almanızda fayda vardır. Profesyonel firmalar raporları anlaşılır bir şekilde hazırlayıp aynı zamanda müşteriye doğrudan bilgilendirme de yapıyor. Araç motoru, tork değeri, kilometresi, kozmetik problemler, lastik açıları, yanal kayma gibi konular hakkında uzmandan görüş almak daha doğru olacaktır.

Bunun yanı sıra aracın şasisi ile ruhsatta yazılı olan şasinin eşleşip eşleşmediği de kontrol edilmelidir. Bütün bunlar satın alacağınız aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla varsa ileride karşınıza masraf olarak çıkacak arızalardan da haberdar olacaksınız.

Yorum Bırak