Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Dizel mi Benzinli mi? Avantajları Ve Dezavantajları

Ülkemizde otomobil, uzun yıllar lüks mallar arasında yer alıyordu. Ancak, gelişen teknoloji, birçok ürünün maliyetini düşürerek gelir düzeyi daha düşük insanların da b rahatlıktan istifade etmelerine imkân tanıyor. Yüksek fiyatına rağmen otomobil bir alışkanlık halini alıyor.

Bu ihtiyacı giderirken de çeşitli seçeneklerle karşı karşıya kalınıyor. Bu seçeneklerden birisini de yakıt oluşturuyor. Gazlı, dizel benzinli araçların yanında; hidrojen yakıtlı, hibrit ve elektrikli araç teknolojisi de her gün ilerleme kaydediyor.

Geleceğin Araçları Elektrikli mi?

Fosil yakıtların elde edildiği petrol kaynakları tükeniyor. Yenilenebilir enerji kaynakları elektriği cazip hale getirse de hidrojen veya borun yakıt olarak kullanılacağı araçların elektrikli araçların önüne geçmeyeceği garanti edilmiyor. Özellikle uzun şarj süresi ve menzil sorununun henüz çözülememiş olması, fosil yakıtların kullanıldığı araçların bir süre daha popüler olacağını gösteriyor.

Hangisi Daha Ucuz?

Türkiye’de dizel araçların fiyatı, benzinli araçlardan her zaman pahalı olmakla birlikte bu makas her geçen gün biraz daha daralıyor. Motorin fiyatlarındaki artış, benzinli araç teknolojisinde daha düşük tüketim yönündeki gelişmeler ve en önemlisi karbon emisyonu sebebiyle dizel araçların AB ülkelerinde üretiminin sınırlandırılması fiyatlar arasındaki bu makasın kapanmasındaki en önemli faktörler olarak görülüyor.

Geçmiş dönemde motorinin fiyat farkı, dizel araç alımı için başlı başına bir gerekçe iken günümüzde bu farkın kapanması da dizel araca talebi olumsuz etkiliyor. Ama yine de dizel araçların benzinli araçlardan daha pahalı olduğu gerçeği değişmiyor.

Dizel ve Benzinli Araç Arasındaki Farklar

Araçlara özel ilgi duyanlar dışında özellikle ilk aracını alacaklar, yakıt farkı dışında iki yakıt türünün araç teknolojisine ne yönde etki ettiği konusunda bilgi sahibi olmuyorlar. Halbuki tüketimi kadar otomobilin yakıt teknolojisini de araç alımında dikkate almak gerekiyor.

Aslında dizel araçlar çok daha az parçadan oluşan daha mekanik ağırlıklı sistemler olarak karşımıza çıkıyor. Ateşleme sisteminin olmaması dizel araç açısından küçük bir avantaj gibi görünse de dizel araç alarak birçok arıza kaynağı doğrudan devre dışı kalkıyor. Dizel araçlarda yakıtı silindire püskürten pompa ve enjektörler, pahalı ve hassas parçalar olsa da kaliteli yakıt kullanıldığı müddetçe kolay kolay arızaya sebep olmuyor.

Dizel ve Benzinli Araçların Avantaj ve Dezavantajları

Araç almak için yakıt tipini seçerken avantaj ve dezavantajları çokluğu ile değerlendirmemek gerekiyor. Herkesin ihtiyacı farklılıklar gösterebiliyor. Bu nedenle sıralanan avantajların analiz edilmesi ve ona göre karar verilmesi gerekiyor. Örneğin sıcak bir şehirde yaşayan birisinin çok soğuk havalarda özellikle eski nesil dizel araçların çalışma güçlüğünü dikkate almamaları gerekiyor.

Dizel araçlar;
Benzinli araçlara göre daha pahalı,
Yüksek karbon emisyonu sebebiyle çevreye zararlı,
Çalışması daha gürültülü,
İlk hareket sırasında daha hantal,
Arıza yaptığında onarım maliyetinin daha yüksek olması gibi dezavantajlara sahip oluyor.
Dizel otomobillerin avantajları ise;
Daha az yakıt tüketiyor,
Motor yapısının daha sade olması bakım kolaylığı sağlıyor,
Güç gerektiren araç tipleri (SUV, ticari araçlar) için idealdirler ve uzun süreli yüksek güç üretebiliyor,
Sade yapıları sebebiyle arıza oranlarının daha düşük olduğu biliniyor.

Dizelin bu dezavantajları dikkate alındığında; işine toplu taşıma ile giden ve özellikle yılda 10-15 bin km ve daha az yol kat edenler için (SUV veya arazi tipi bir araç tercih etmeyecekse) benzinli araç tercihi daha makul görünüyor. Buna ilave olarak çevreye duyarlılığın günden güne arttığı günümüzde dizel araçların yerlerini yakın gelecekte hidrojen yakıtlı veya elektrikli araçlara bırakması da ihtimal dahilinde görülüyor.

Yorum Bırak