Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Engelli ÖTV İndirimi Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Ülkemiz şartlarında araç satın alma işlemi yapılırken, araç için ödemiş olduğumuz miktarın büyük bir çoğunluğunu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oluşturmaktadır. Bu oran bazı araçlarda %160 kadar çıkmaktadır. Engellik bireyler toplu taşıma ya da başka yollarla ulaşım sağlamaları zor olduğu için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) den muaf tutulurlar.

Çünkü engelli bireyler için araç sahibi olmak özel değil de ihtiyaçtan dolayı olmaktadır. Bundan dolayı engel durumuna göre %40 ile %60 arası ÖTV ödeme muafiyeti getirilmiştir.

Engelli ÖTV İndirimi İçin Şartlar Nelerdir?

ÖTV engelli indiriminden yararlanabilmek için ilk şart belirli bir derece engeliniz bulunmasıdır. Bu engel derecelerine göre ÖTV indirimleri de değişkenlik göstermektedir. Engel derecelerine göre ÖTV indirimleri şu şekilde olmaktadır.

Eğer ki engel dereceniz %90’nın üzerinde ise ÖTV indiriminden komple yararlanabilirsiniz. Yani araç alırken hiç bir şekilde ÖTV ödemezsiniz.
Engel durumunuz %40 ile %90 arası bir engeliniz bulunuyorsa aracı aldığınız zaman araçta engelinize yönelik değişiklikler yaptırmanız gerekiyor. Aksi takdirde ÖTV indiriminden yararlanamamaktasınız. Engelli raporu ile aracı aldıktan sonra başka birisinin kullanması yasaktır.
ÖTV indiriminden yararlanmak için sıfır araç almak zorundasınız. İkinci el araçlar için böyle bir muafiyet bulunmamaktadır.
Aracı aldıktan sonra 5 yıl içinde satış yapamazsınız.
Bu şartlara göre araç satın almalısınız. Eğer ki şartlara uygunluk olmadığı anlaşılırsa ciddi ceza yaptırımları bulunmaktadır.

Engelli Raporu İle Araç Almak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Engelli raporu ile ÖTV indirimli araç almak için bir yere başvurmanıza gerek yoktur. Gerekli belgeleri araç alımı yapacağınız bayiye vermeniz yeterli olacaktır. Belgeleri teslim ettikten sonra bayide ki görevli kişiler gerekli kontrolleri yaptıktan sonra araç satım işlemlerini başlatmaktadırlar.

Ancak %90’nın altından bir engeliniz bulunuyorsa aracı sizin için özel bir donanıma getireceklerdir.
Araç sizin için uygun donanıma getirilmezse Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden yararlanamayacaksınız.

Araç kullanabilecek ehliyetine sahip engelliler araçları kendileri kullanırlar. Ancak görme kaybı gibi bir engeli bulunan kişiler için ikinci derece yakınını kullanabilmektedir. İşitme engelliler kendiler kullanabilirler. Ancak aracın sağ arka camına ve arka camına bu durumu bildiren bir yazı yazılması gerekmektedir.

Yorum Bırak