Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Dizel Araç Bakımında Neye Dikkat Edilmelidir?

Araç alacak olanlar, araçlarının yakıt türüne çok dikkat ederler. Gelişen teknoloji ortaya farklı seçeneklerinde çıkmasını sağlamıştır. Fakat çoğunlukla dizel ya da benzinli araçlar tercih edilir. Bunun yanı sıra son dönemde hibrit teknolojisine de yönelmeler başlamıştır.

İnsanlar çoğunlukla bildikleri yakıtları tercih ettiği için benzinli ya dizel olan araçlar daha fazla revaçtadır.
Dizel araçların sağlıklı bir şekilde kullanılmaya devam edilebilmesi için, periyodik bakımlarının yapılması gerekir. Bu bakımlar sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Dizel araçların motor bakımlarının düzenli yaptırılması daha verimli yakıt sağladığı gibi yakıt tasarrufu imkânı da sunar.
Yangına yol açma imkânı da benzine kıyasla daha düşüktür. Aracın bakımlarının tam ve zamanında yaptırılması da en çok dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Dizel Araç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Dizel araçların çalışma sistemleri benzinli araçlardan farklıdır. Dolayısıyla dizel araçlarında kullanımı şu şekilde olmalıdır;
Mutlaka devrinde kullanılması gerekir.
Ayrıca uzun yol yaparken yapılan duraklamalarda araca zarar verebilir.
Güvenilir olmayan yerlerden yakıt alınmamalıdır.
Araç vurdurarak çalıştırılmamalıdır. Bunlara dikkat edildiği zaman dizel araçlar daha sağlıklı şekilde kullanılabilir.

Dizel Araç Bakımı Nasıl Yapılır?
Dizel araçlara yapılan düzenli bakımlar periyodik bakım olarak da anılır. Periyodik bakım dışında, ağır bakım ya da 50 bin bakımı olarak da anılır. Bu bakımların pek çoğu ise insanlar tarafından periyodik bakım olarak bilinir.

Periyodik bakım kendi içerisinde standart periyodik bakım, dizel araç ağır bakımı sınıflandırmasına tabi tutulur. Standart periyodik bakımda araçtan araca göre farklılıklar olabilir. Basit bir bakım olmasıyla birlikte, asla aksatılmaması gerekir.

Bu bakım yapılırken hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi gibi filtreler değiştirilir. Ayrıca motor yağı kontrolü de bu bakım esnasında yapılmalıdır. Ağır bakım ya da kilometre bakımları da yine dizel araçlara yaptırılması gereken bakımlardandır.

Dizel Araçların Motor Bakımı Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla çok fazla yol yapan şoförler, dizel araçlara yönelirler. Bunun en önemli nedeni ise yakıt tasarrufunun daha iyi yapılabilmesidir. Dizel araçlar çok sağlamdırlar. Fakat bakımlarının yapılmaması motorlarına zarar verir. Bu da çok fazla masraf oluşmasına neden olabilir.

Dizel araçların motorlarının bakımı doğru zamanlarda doğru kişilere yaptırılmalıdır. Motor bakımı esnasında motor yağı kontrol edilir. Eskiyen ya da deforme olmuş parça varsa bunlar değiştirilir. Bu şekilde motor bakımları yapılabilir.

Dizel Araçlarda Gazın Önemi Nedir?
Dizel araçlarda kullanılacak olan gaz mutlaka araca uygun olmalıdır. Aksi takdirde aracın zarar görmesine neden olabilir.

Yorum Bırak