Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Benzinli Araç Bakım Periyotları

Bir araçta görülen performans, o aracın özelliklerinden çok onun bakımlarının yapılmasıyla belli oluyor. Araç performansının yüksek olmasının en önemli etkeni, periyodik bakımlarının yapılması olarak görülüyor.

Benzinli Araçlarda Periyodik Bakım Neleri Kapsar?

Araçların bakım süreleri her ne kadar standart kabul edilse de markalara göre bu süreler değişiklik gösteriyor. Benzinli araç bakım periyotları 15.000 km olduğu anda yapılması tavsiye ediliyor.
Aracın hangi şartlarda ve nerede kullanıldığı da periyodik bakımı etkileyen unsurlar olarak sayılıyor. Periyodik bakımın içerisinde neler olduğunu maddeler halinde görüyoruz:

Filtre Bakımı
Motor Sıvıları
Lastik Kontrol
Akünün Durumu

Bu bakımların kontrol edilmemesi durumunda araçta ciddi problemler oluşabilir.

Periyodik Bakım Ücreti Ne Kadar?

Her aracın markası ve modeline göre bakım masrafı bulunuyor. Bunun sonucunda da bakım ücreti markadan markaya farklılık gösteriyor. Benzinli araç bakım periyotları aksatılmadığı takdirde fiyatlar yetkili serviste 800 TL’den başlıyor.

Aracın durumuna göre bakım fiyatları 3000 TL’yi bulabiliyor. Periyodik bakım ücretinin net olarak bilinmesi için yetkili servisle iletişime geçmek gerekiyor.
Bazı kullanıcılar periyodik bakım için sanayideki ustaları tercih ediyor.

Benzinli Arabanın Bakımı Gecikirse Ne Olur?

Benzinli araçlarda kullanılan yakıttan dolayı bakım dizel araca göre daha uzun aralıklarla yapılıyor. Ancak bakımın aksatılması durumunda araç performansında ciddi düşüşler yaşanabilir.
Sürücünün aracına bakım yapmaması durumunda motor yağı kirli kalabiliyor. Bu da belli bir süre sonra araç motoruna zarar veriyor.

Araçtaki filtrelerin kontrol edilmemesi durumunda ise enjektörlere kirli yakıt karışabiliyor.

Periyodik Bakımda Değişen Parçalar Nelerdir?

Benzinli araç bakım periyotları kullanıcıya göre değişebiliyor. Her periyodik bakımda araçta bazı parçaların değişmesi gerekiyor. Aracın parça değişimi ile yakıt tüketimi düşüyor ve olası arızaların önüne geçilmiş oluyor.

Aracınızı bakıma götürdüğünüz zaman değişmesi gerekebilecek parçalar şunlar olabilir:

Hava ve yağ filtresi
Aracın antifrizi ve motor yağı
Yakıt filtresi

Gerek dışarıda, gerekse yetkili serviste bakım yapıldığı zaman bu parçalar kontrol ediliyor. Bu parçaların değişime ihtiyacı varsa değiştiriliyor. Bu motor sağlığı için yapılıyor.
Araçlarının periyodik bakımı hakkında daha fazla bilgi almak isteyen araç sahipleri aracın yetkili servisi ile görüşüyor.

 

Yorum Bırak