Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Aracın Yedek Anahtarı Mevcut Mu? Yedek Anahtar Neden Bu Kadar Önemli?

Özellikle araç alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri yedek anahtarlardır. Özellikle ikinci el araçların alınmasında çok dikkat edilmelidir. Araç satın alırken birçok detaya önem verildiği için bu konu genelde basit görülebilir. Ancak hiç te azımsanacak bir eksiklik değildir.

Aracınızın Yedek Anahtarı Mevcut Mu?

Eğer aracınızı sıfır olarak aldıysanız ve ilk kullanıcısı sizseniz yedek anahtarı mutlaka olacaktır. Ancak aracınızı ikinci el olarak satın aldıysanız yedek anahtar olmaması çok riskli bir durumdur. Bu gibi durumlarda hırsızlık ve dolandırıcılık vakaları yaşanmıştır. Araç satın alındıktan sonra yedek anahtar kullanılarak araç çalınabilir. Eğer yedek anahtar her iki durumda da size teslim edilmiş fakat siz kaybetmişseniz uygulanması gereken bazı işlemler vardır.

Yedek Anahtarınız Yoksa Veya Kaybettiyseniz Ne Yapmalısınız?

Yedek anahtarınız satın alma işleminden sonra teslim edilmediyse, satın aldığınız kişi ile irtibata geçerek bu durumu düzeltebilirsiniz. Ancak yedek anahtarınızı kaybettiyseniz veya satın aldığınız kişi ile ilgili bir problem yaşadıysanız bazı işlemler yaptırmak durumunda kalırsınız. Yedek anahtarınız her iki durumda da yoksa şunları yapmanız gerekir;

Anahtar kopyalama ve immobilizer adı verilen sistemin değişi ile ilgili bir fiyat araştırması yapmalısınız. Bu işlem oldukça maliyetlidir. Eğer satın alma işlemi yapılmadıysa bu tutarın satış fiyatı üzerinden düşülmesini teklif edebilirsiniz.

Satış öncesinde aracın kaskosu varsa ve kaskoda anahtar ile ilgili ayrı bir detay bulunuyorsa kasko yaptırılan şirket tarafından bu işlemler yapılır ve herhangi bir ücret ödemezsiniz.

İmmobilizer Nedir?

Diğer adı şifre veya kod sistemi olarak bilinir. Aracın kontak kısmında bulunan anahtarın çıkarılmasından hemen sonra devreye giren koruyucu bir sistemdir. Hırsızlıklara karşı çok iyi bir koruma şeklidir. Bu sistemde kullanılan anahtar ve kontak girişi özel olduğu için farklı bir anahtar girişinde araç sistemi kesinlikle çalışmaz. Anahtarınız veya yedek anahtarınız olmaması durumunda kesinlikle değiştirilmesi gereken bir sistemdir.

Yedek Anahtar Olmasa da Araç Satın Alınabilir Mi?

Yedek anahtarın olmaması bir aracı satın almamak için yeterli bir sebep olarak görülmeyebilir. Ancak oldukça önemli bir nedendir. Bu nede tamamen güvenlikle alakalıdır. Hırsızlık olaylarının önüne geçmek için yedek anahtarı mevcut olan bir araç satın alınarak her iki anahtar da mutlaka kontağa takılarak denenmelidir.

Yorum Bırak