Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Aracın Vergi Borcu, Cezası, İpoteği ya da Haciz Durumu Var mı?

Gittikçe yükselen araç fiyatlarından ötürü insanlar sıfır arabaya yönelemiyor. Böylelikle ikinci el araca olan talep artıyor. Ancak ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor.

Aracın Vergi Borcu Nasıl Öğrenilir?

Aracın vergi borcu, cezası, ipoteği ya da haciz durumu araç alacak kişiler için büyük önem teşkil ediyor. Araç sahibi, alacağı aracın vergi borcunun olup olmadığını vergi dairesinden sorgulama yaparak öğrenebilir.

Şayet aracın borcu yoksa sistemde ‘Aracın Borcu Yoktur.’ Şeklinde görünüyor. Vergi dairesinde yapılan sorgulamalar genellikle en garanti yol olduğu için tercih ediliyor. Vergi borcunu öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemine de girilebiliyor.

Araç Trafik Cezası Nasıl Öğrenilir?

Aracın vergi borcu, cezası, ipoteği ya da haciz durumu ile ilgili araştırma yapanlar, aracın cezası olup olmadığını merak ediyor. Çünkü araç satışı sırasında aracın cezasının olması problemlere yol açabiliyor.

Araç plakası biliniyorsa e devlet üzerinden trafik cezası kolaylıkla sorgulanabiliyor. Ancak bu cezayı öğrenmek için, araç sahibinin e devlet bilgileriyle sisteme girilmesi gerekiyor. Sorgulama yapıldıktan sonra bütün cezalar sistemde görülüyor.

Aracın Haciz veya İpotek Durumu Nasıl Öğrenilir?

Trafikte gezen bir araçta haciz veya ipotek kararı olabiliyor. Çoğu zaman sürücüler bundan haberdar olmuyor. Aracı bu şekilde satmaya kalkışıyorlar. Bu durumu öğrenmek için ruhsat sahibinin bilgileriyle sisteme girilip sorgulama yapılması gerekiyor.

E devlet üzerinde haciz sorgulama butonuyla bütün bilgiler ekrana dökülüyor. Aracın haciz veya ipotek durumu noter üzerinden de sorgulanabiliyor. Araçta bulunan en ufak haciz veya ipotek işleminde araç satılamıyor.

İpotekli Araç Satın Alınabilir Mi?

Aracın vergi borcu, cezası, ipoteği ya da haciz durumu konusuyla ilgili bilgi almak isteyenler ipotekli araçlara denk gelebiliyor. Genel olarak ipotekli araç satın alınamıyor. Bazı konularda bu durum değişebiliyor.

Bazı alıcılar için aracın ipoteğinin veya haczinin bulunması sorun olmuyor. İpotekli aracı satın almak için üç yol bulunuyor:
• Satıcının var olan borcu ortadan kaldırması
•Araç alacak olan kişinin borcu kapatması
•Var olan borcun devredilmesi
Bu maddelerden herhangi birinin yapılması ipoteği ortadan kaldırıyor.
Araçların borcunun, haczinin veya ipoteğinin olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kullanıcılar internetten yardım alabiliyor.

 

Yorum Bırak