Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Aracın Hasar Kaydını Nasıl Öğrenebilirim?

İkinci el araç alacağınız zaman araç sorgulama yapmak çok önemlidir. Yeni araç alımı için bütçeniz yetişmiyorsa veya tercihiniz ikinci el araçtan ise aracın hasar kaydını sorgulamanız gerekir. Araç sorgulama ile aracın geçmiş yıllardaki hasar kaydını öğrenmeniz mümkündür.

Bu sorgulama ile ikinci el otomobil almak isteyen kişiler beğendikleri aracın tüm hasar geçmişine, kaza tutanaklarına ve kasko bilgilerine plaka sorgulama yaparak ulaşabilirler.

Araç plaka sorgulama ile aracın kaza yapıp yapmadığını ve kazanın ne derece bir kaza olduğunu öğrenebilmeniz mümkündür. Ayrıca aracın hangi servis süreçlerinden hangi parçalar ile değiştiğini, değişen parçaların orijinal olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Aracın kilometresini TUVTÜRK araç muayene istasyonlarında öğrenebilirsiniz. Son zamanlarda araçların kilometresi ile oynanarak hile yapanlara ikinci el piyasasında daha çok karşılaşılıyor.

Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?
Aracın hasar geçmişini ve kaza sorgulaması yapmak için SMS yolunu kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
Plaka sorgulatmak için ilgilendiğiniz aracın plakasını birleşik bir şekilde yazıp, SMS hizmet bedeli ödeyerek 5664’e gönderebilirsiniz.
Mesajı gönderdikten sonra SMS olarak size bilgi gelir. Gelen mesajda aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, hangi hasarların oluştuğu ve hasarların maliyeti gibi konularda detaylı bilgi verilir.
SMS ile kaza tespit tutanağının durumu ve vefat etmiş kişinin hayat sigortası bilgilerini alabilmeniz mümkündür.
SMS ile bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Çağrı Merkezi Üzerinden Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?
İlgilendiğiniz aracın bir kaza sonucu hasarın olup olmadığı hakkında bilgi öğrenebilmek için 11890 çağrı merkezini arayabilirsiniz. İlgilenilen aracın plakası ve şasi numarası ile hasar sorgulaması yapılabilir. Çağrı merkezinin ücretlendirilmesi ise dakika üzerinden olmaktadır.

Web Üzerinden Sorgulama Nasıl Yapılır?
E-Devlet üzerinden araç hasar kaydı sorgulama işlemini hızlı ve kolay bir şekilde erişebilirsiniz. E-Devlet için bir şifreye ihtiyacınız olacaktır. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubesinden alabilirsiniz. E-devlet sistemine girip Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Turkiye.gov.tr adresinden e-Devlet sistemine giriş yapabilir, e-hizmetler kategorisinden Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama yazdığınız zaman tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırak