Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Araç Bakım Periyodu Nedir? Neden Gereklidir?

Araç bakım periyodları, araç sahiplerinin can güvenliği başta olmak üzere önem taşıyor. Bakımlar adından da anlaşıldığı gibi belli periyodlar aralığında yapılır. Bu zaman aralığı her aracın marka ve modeline göre değişebilir. Araç bakımları genellikle 10.000 ve 20.000 kilometre arasında gerçekleştirilir. Araç bakım periyodları arabanın sağlığı ve araç sahibinin can güvenliği için zorunlu bir bakım işlemidir.

Araç Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Aracınızın kullanım kılavuzu elinizde varsa bu kitapçığı okuyarak periyodik bakım hakkında bilgi edinebilirsiniz. Araç periyodik bakımınız geldiği zaman ne yapmanız gerektiği bu kitapçıkta bulunur. Genel olarak araç bakımlarının ne zaman yapılacağı konusundan bahsedelim. Araçlar takriben 15.000 kilometreye ulaştığında periyodik bakımı yapılması gerekir. Dizel araçlar için bu kilometre bilgisi 10.000’e kadar düşüyor.

Araç Bakımı Neden Gerekli?

Aracınızın bilmediğiniz bir sorunu varsa bu sizin can güvenliğinizi ve başka insanların can güvenliğini riske atar. Bu sebeple bilmediğiniz ve görmediğiniz araç sorunlarının tespiti gereklidir. Birçok insan arabasındaki ölüme yol açabilecek kusurları periyodik bakımlarda fark ediyor. İhmale gelmeyecek bu bakımları bir süreden sonra yaptırmak zorunludur.

Araç Bakımında Neler Değişir?

Araç periyodik bakımında bilmediğiniz pek çok parçada arıza çıkabilir. Hatta bazı araç sahipleri bu duruma çok şaşırabiliyorlar. Bakım sırasında risk oluşturabilecek hasarlı bir parça varsa değiştirmeniz gerekecektir. Kontrol edilen ve bazen değiştirilmesi gereken parçalar ise şöyledir;

Şase ve kaporta
Ön takım
Lastik
Far ayarı
Motor yağı
Yağ filtresi

Bu parçalar özellikle mevsimsel veya dönemsel değişime uğrayan parçalardır. Bu parçalar bozulmaya, kırılmaya veya arıza yapmaya müsait olduğu için bakımlarda sorun çıkması durumunda değiştirilebilir.

Araç Bakımı Yaptırılmazsa Ne Olur?

Araç bakımları yapılması zorunlu periyodik bakımlardır. Periyodik bakımları aksatmanız durumunda trafikteki başka insanların da can güvenliğini tehlikeye atarsınız. Her yıl onlarca insan bu tür ihmal ve sorumsuzluk sebebiyle canlarını kaybediyorlar. Sürücülerin dikkatsizliği ve kurallara uymazlığı dışında kazaların en büyük sebepleri araçların bilinmeyen aksanlarında sorun olmasıdır. Bu riskli durum ise periyodik bakımı yapılmayan araçlarda görülür. Arızalı parçaların tespiti ve değişimi için periyodik bakımların ertelenmemesi gerekir.

Yorum Bırak