Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Antifiriz Nedir? Ne İşe Yarar?

Özellikle trafiğe çıkan tüm araçların radyatörlerinde kullanılmak üzere etilen glikoldan üretilen bir alkol çeşidi olan antifiriz dondurucu hava şartlarında aracın suyunun ve yakıtının donmasını engellemeye yönelik bir sıvıdır.

Her araç için uygun özelliklere sahip olan antifiriz kış aylarında ve soğuk iklim kuşağında yer alan yerleşim alanlarında kullanılan araçlarda bakım aşamasında araç için önerilir.

Araca Olan Faydaları

Antifiriz kullanılması araç kullanıcıların kış aylarında başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntem ile
Araç motorunun donması sonucu alabileceği hasarların önüne geçilmiş olur.
Araç motorunun ömrünü artırır.
Araç motorunda yer alan suyun hareketini sağlamaya yardımcı olur
Sirkülasyon pompasına işlevsellik kazandırır.
Araç motorlarında paslanma, korozyon ve aşınmaları azaltır.
Renksiz olan ve alkol türevi olan antifiriz kullanılması her mevsim önerilir.

Antifirizin Özellikleri
Bir alkol türünden üretilen ve renksiz olan antifiriz araç motorlarında sıcaklık ve donmanın şiddetine göre araç motoruna eklenir. En düşük oran olarak % 35 oranında motora eklendiğinde -19 gibi bir soğukluk derecesine kadar etki gösterir. Oran havanın soğukluğuna göre artırılabilir. Araçlara hiç bir zararı olmayan antifiriz su renginde olduğu için ve ayırt edilebilmesi için renklendirilir.

Antifiriz Renklendirmeleri İle Ayırt Etmek
Renksiz olan ve etkileri açısından sınıflandırılan antifiriz hem su gibi renksiz sıvılardan ayırt edilmesi hem de etkileri açısından mavi, yeşil , kırmızı ve turuncu olarak renklendirilir. En az etki olarak mavi renkli antifiriz piyasalarda satışa sunulur.

İnhibitörlereklenerek organik bir özellik kazandırılarak elde edilen kırmızı renkli antifiriz araç aşınmasına karşı motorun temizlenmesine de katkı sunduğu için tercih edilen ürün kategorisinde ilk sırada yer alır. Yeşil renkli antifiriz ise inorganiktir.

Motorun kireçlenmesini önleyici etkisi nedeniyle fiyat olarak diğerlerine göre daha pahalıdır. Yeşil antifirizden donmalara karşı %100 sonuç alınır. Turuncu renkli antifiriz tamamen organik olup uzun ömürlü olmakla beraber araç motorunu korumak bakımından yeterli performansa sahip değildir.

Araç için yetkili servislere danışarak antifiriz kullanılması önerilir.

Antifiriz Fiyatları
Araç yetkili servisleri, benzin istasyonları ve internette satışı yapılan antifiriz fiyatları içerdiği özelliklere göre renklendirilir ve renklerine göre fiyatlandırılır.

 

Yorum Bırak