Siz Çağırın, Biz Gelelim!
Bakırköy / İstanbul / Türkiye
Tamir EttirTamir EttirTamir Ettir

Akü Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Şeyler

Akü Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Şeyler

Kimyasal enerji birikimi yaparak gereken zamanlardan kullanılan akü diğer bir adıyla batarya olarak da anılabilir. Otomobilinizde temel elektrik kaynağı enerjisi görevi görür. Aracın kalkışa geçmesi için gerekli akıma sağlayan bölümdür. Aküler araca elektrik sağlayarak radyo, lamba veya çakmaklık gibi aksanların çalışmasını sağlar. Voltaj dengeleyebildiğinden aracınızın devirlerde zarar görmesini engeller. Aküler araçlar için önemlidir ve rutin bakımlar yerine getirilmelidir.

Akü Bakımı Neden Önemlidir?

Aküler batarya olarak da bilinir. Aslında bunu özel bir sebebi var. Akülerin çalışma şekli aynı piller gibidir. Bu mantıkla çalışırlar. Pozitif ve negatif olarak iki ayrı kutbu aynı pillerdeki prensibe benziyor. Çalışması için elektrik kaynağı gereken yerlerde devreye girer. Önemli aksanların çalışması için akü ve düzenli bakımı önemlidir. Şu sistemlerin çalışmasını sağlar;
Aracın kalkmasında elektrik akımının sağlanması,
Sileceklerin çalışması,
Radyonun çalışması,
Kaloriferlerin çalışması,

Araç içi ışıklandırmaların çalışması ve çakmaklığın çalışmasını sağlar.
Aküsü biten veya arızalanan arabalar çalışamaz. Bu sebepten dolayı araçlar yolda kalabilirler. Bu tip durumlar tehlikeli olabileceğinden akülerin kesintisiz çalışması önemlidir. Akü bakımı zamanına yapılmalıdır.

Akü Suyu Kontrol Edilmelidir

Aküler içerisinde bulunan sıvıyla elektriği iletirler. Bu sıvıya elektrolit olarak duyabilirsiniz. Akülerdeki bu sıvı zamanla eksilmeye başlar. Bittiği zaman ise elektrik akımı gerçekleşemezse aracının nemli fonksiyonları çalışmayacaktır. Akü bakımı sırasında suyunu kontrol edin.

Akünün Şarj Seviyesini Ölçülmeli

Akünün şarj seviyesi zamanla azalır. Bu azalma soncunda araç yolda kalabilir veya hiç kalkış gerçekleşemez. Bu sıklıkla karşılaşılan bir durum. Radyonun veya sileceklerin uzun saatler açık kalması da akünün hemen bitmesine yol açar. Akü bakımı sırasında voltaj seviyesi ölçülmelidir. Voltaj düzeyi 12,4 altında tespit edilirse şarj azalmıştır.

Aküyü Metal Eşyalara Temas Ettirmeyin

Akü bakımları sırasında yapılan en büyük hatalardan biridir. Metal eşyalar aküyle temas ederse kısa devre yapma ihtimali çok yüksek. Kısa devre yapan akü büyük ihtimalle bozulur ve bir daha çalışmaz. Aküler hassas yapıda oldukları için bu tip durumlardan fazla etkilenerek hemen arıza gösterebilirler. Akünün bakımını yaparken metal eşyaları uzak tutmaya gayret edin.

Yorum Bırak